تبلیغات
رسانامهر Rasanamehr - عكس‌های عبدالله میرزا قاجار
دوشنبه 25 مهر 1390

عكس‌های عبدالله میرزا قاجار

   نوشته شده توسط: رسانامهر    نوع مطلب :خبرهای روز ،در عكاسخانه شهر به نمایش درمی‌آید
عكس‌های عبدالله میرزا قاجار
 عكس‌های «عبدالله میرزای قاجار» از مجموعه محمد علی جدید الاسلام در عكاسخانه شهر به نمایش درمی‌آید.

به گزارش ایسنا، دومین عكاس مشهور و پركار ایرانی بعد از آقارضاخان اقبال السلطنه كه نمونه عكس‌های برداشته شده توسط او به فراوانی در آلبوم‌های كاخ گلستان و در دست خانواده‌ها و اشخاص دیده می‌شود، عبدالله میرزا فرزند جهانگیر میرزای قاجار است.

عبدالله میرزا در حدود سال 1266 ه.ق چشم به جهان گشود و پس از انجام تحصیلات مقدماتی وارد مدرسه دارالفنون شد و به تكمیل معلومات خود پرداخت و فن عكاسی را فرا گرفت و در عكاس خانه مباركه دارالفنون به كار مشغول شد. به دلیل ذوق و شوق فراوان به هنر عكاسی و چاپ در زمان وزارت علوم علیقلی میرزا اعتضاد السطنه با كمك معیرالممالك در حدود سال 1295 ه.ق به فرهنگستان فرستاده شد تا در این رشته‌ها هنر خود را تكمیل كند.

عبدالله میرزا در آموزش عكاسی حرفه‌ای در ایران نقش موثری بر عهده داشت. همزمان با سلطنت مظفر الدین شاه عبدالله میرزا با دایر نمودن عكاسخانه فن عكاسی را متداول كرد.

عكس‌هایی كه تا قبل از انقلاب مشروطه بر جای مانده را شاگردان او به یادگار گذاشته‌اند. عكاسخانه عبدالله میرزا تا اوایل مشروطه بر پا بود.

بعدها یكی از شاگردان عكاس‌خانه‌ عبدالله میرزا كه لقب روسی‌خان را برای خود انتخاب كرده بود در خیابان علا‌‌الدوله ( فردوسی امروزی) عكاس‌خانه‌ای دایر نمود عكس‌های او كه همه مارك روسی‌خان داشتند بیشتر درباره انقلاب مشروطه و آزادیخواهان آن زمان و به خصوص سران انقلاب مشروطه است.

عكاسخانه روسی خان تا سال 1299 هجری شمسی دایر بود و پس از مسافرت روسی خان با محمد علی شاه به اروپا تعطیل شد.

نمایشگاه حاضر شامل 30 قطعه عكس از مجموعه محمد علی جدید الاسلام است و علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از 27 مهر تا 17 آبان در روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 و پنج‌شنبه‌ها از 9 تا 13 (به جز جمعه‌ها و ایام تعطیل) به نشانی میدان هفت تیر، خیابان بهار شیراز، بوستان بهار شیراز، موزه عكسخانه شهر وابسته به سازمان فرهنگ هنری شهرداری تهران مراجعه كنند.