تبلیغات
رسانامهر Rasanamehr - موزه لوور
شنبه 3 دی 1390

موزه لوور

   نوشته شده توسط: رسانامهر    نوع مطلب :موزه های مشهور جهان ،


موزه لوور

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Le_Louvre_-_Aile_Richelieu.jpg
نمای مشهور به ریشلیو در شب

موزه لوور (به فرانسوی: Musée du Louvre) در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده است. بیش از ۳۵هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان است.

موزه لوور از سال ۱۷۹۳ میلادی، تا امروزه به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده است. تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد

ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود، که در آن آثار باارزش هنری نگهداری می‌شد(به عنوان موزه سلطنتی) پس از انقلاب کبیر، در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.
تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی، شاخص‌ترین اثر هنری در موزه لوور است.


The image “http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/7/79/Louvre_2011.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.
نماى عمومى موزه لوور از بالكن غربى مشرف به حیاط موزه

مجموعه‌ها

در مجموعه‌های مختلف این موزه آثاری از دوران پیش از تاریخ تا کنون نگهداری می‌شود، می‌توان گفت معروف‌ترین آثار هنری و تاریخی جهان را در این موزه نگهداری می‌کنند.این محل قبل از تبدیل به موزه یکی از کاخ‌های سلطنتی فرانسه بود. در پشت این کاخ باغ زیبایی به نام باغ تویلری وجود دارد و رو به روی باغ نیز میدان کنکورد قرار‌ گرفته است.این مکان نزدیک خیابان معروف شانز الیزه است.

معتبرترین آثار موزه

    * مونالیزا (لئوناردو داوینچی)
    * بانوی صخره‌ها (لئوناردو داوینچی)
    * لوح حمورابی
    * گاو بالدار آشوری
    * لوح پیروزی نارام سین
    * نقش برجسته‌های آشوری
    * ظروف گلی آشوری
    * بخش‌های قابل توجهی از تخت جمشید
    * بز بالدار طلایی(هخامنشی)
    * کاتب نشسته(سقاره-مصر)
    * ونوس میلو

مجموعه هنر اسلامی

این بخش برای اولین بار در ده تالار و در سال ۱۹۹۳ ایجاد شد و در سال ۲۰۰۲ ژاک شیراک (رئیس جمهور وقت فرانسه) پس از بازدید از موزه لوور، تصمیم به ایجاد بخشی مجزا جهت نمایش هنر اسلامی گرفت.به دنبال این تصمیم وی فرانسیس ریشار(رئیس بخش کتب فارسی در کتابخانه ملی فرانسه)را به مسئولیت ایجاد بخش هنر اسلامی در موزه برگزید.

برای ساخت این بنا در یکی از حیاط‌های متروک موزه، یک مسابقه بین‌المللی معماری برگزار می‌شود، به گفته ریشار این مجموعه در سال ۲۰۰۹ افتتاح خواهد شد، گفته شده آثار ایرانی در این مجموعه جایگاه مهمی خواهد داشت و بیش از نیمی از آثار را به خود اختصاص می‌دهد.یکی از اهداف مهم این مجموعه پیدا کردن روشی است که بتواند این موضوع را برای مردم به سادگی روشن کند که هنر اسلامی، هنر دین اسلام نیست.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Musée_du_Louvre_r_(2).JPG
زیر هرم شیشه‌ای ورودی اصلی موزه لوور

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/2/2b/France_357.JPG
قسمت اندرون شرقی موزه لوور.