تبلیغات
رسانامهر Rasanamehr - موزه آکروپولیس
پنجشنبه 15 دی 1390

موزه آکروپولیس

   نوشته شده توسط: رسانامهر    نوع مطلب :موزه های مشهور جهان ،
موزه آکروپولیس


 پرونده:Acropolis Museum 2009.jpg

موزه آکروپولیس (به یونانی: Μουσείο Ακροπόλεως)، بزرگ‌ترین موزه یونان و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان در رابطه با آثار مربوط به تمدن یونان باستان است. موزه آکروپولیس بخش بزرگی از گنجینه و آثار باستانی مرتبط با اکتشافات مجموعه تاریخی آکروپولیس را در خود جای داده است.

موزه جدید آکروپولیس در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۹ میلادی، افتتاح شد. این موزه در فاصله ۴۰۰ متری موزه قدیم قرار دارد.

یونان چند دهه است که تلاش می‌کند مجسمه‌ها و آثار حکاکی شده‌ای از معبد پارتنون را که در سال ۱۸۰۶ میلادی، توسط سفیر وقت بریتانیا در زمان امپراتوری عثمانی از این کشور خارج و به موزه بریتانیا منتقل شد را، از دولت بریتانیا بازپس بگیرد.

در یک مکان تاریخی در آتن به نام ماکریانی ((Makryianni، موزه جدید آکروپولیس (New Acropolis Museum ) در فاصله ای کمتر از 1000 فوت از جنوب شرقی پارتنون در ورودی شبکه گردشگری پیاده سایت باستانی و یادمانی آکروپولیس قرار دارد.این موقعیت بادقت انتخاب شده، امکان برقراری دیالوگ بین فضای نمایشگاهی موزه و ساختمانهای آکروپولیس را دارد.

  Bernard Tschumi Architects - New Acropolis Museum

 

بیانیه معماران:

«به چالش کشیدن طراحی موزه جدید آکروپولیس با جوابگویی به خانه ای برای مجسمه های بسیار مهیج یونان باستان آغاز شد. مجموع این عوامل برنامه را حتی قبل از تعیین سایت، طرح ریزی کرد. موقعیت مکانی مجادله آمیز ساختمان لایه های بیشتری به مسئولیت پاسخگویی به طراحی ساختمان اضافه کرد.در پای آکروپولیس، سایت با کاوشهای حساس باستان شناسی در مقابل ما قرار می گیرد، با حضور شهر معاصر و شبکه خیابانش و با پارتنون آن، که یکی از با نفوذترین ساختمانها در تمدن غرب است. ترکیبی از اقلیم گرم در منطقه ای زلزله خیز؛این شرایط، ما را بسمت طراحی موزه ای ساده و دقیق با ریاضیات و کانسپتی واضح و روشن از یونان باستان حرکت داد.

 

ما ابتدا ساختمان را مفصل بندی کردیم به پایه، میان و بالا که هر کدام بر اساس نیازهای ویژه برای هر قسمت از برنامه طراحی شدند.بخش پایۀ موزه بالای کاوشهای باستان شناسی موجود، روی پیلوت شناور است و حفاظت و نگه داری سایت با قرار دادن یک شبکه از ستونها با مذاکرات دقیق با متخصصان صورت گرفت تا مزاحم کار حساس آنها نباشد. در این سطح سرسرای ورودی بعلاوه فضای نمایشگاه موقت، تالار سخنرانی و تمام امکانات پشتیبانی قرار دارد.


یک رمپ شیشه ای مشرف بر کاوشهای باستان شناسی به سمت گالری ها در سطح میانی، در فرمی از یک اتاق تماشایی با ارتفاع مضاعف که بوسیله ستونهای بلندی نگهداری می شوند، هدایت می کند. این سطح جلوه متناسبی با دوره آرکائیک از امپراطوری رم دارد.

 

 سطح بالا که مانند گالری پارتنون با چیدمان مستطیل دور حیاط مرکزی ساخته شده، مرمرهای کتیبه را با چرخش نرمی بسمت شرق ، عینا مانند سده های پیشین پارتنون کرده است. جداره شفاف آن نور مطلوب را برای دیدن مجسمه ها و از آکروپولیس فراهم می سازد و از گالری در برابر گرما و تابش محافظت می کند. این محیط جدید زمینه بی نظیری برای فهم مجموعه آکروپولیس عرضه می کند. یکی از اهداف گالری بالای موزه جمع آوری کتیبه های افریز پارتنون است که معمولا در موزه های مختلف جهان پراکنده بود.

 

چرخش به دور نور طبیعی وضعیت فضاهای نمایشگاهی را جان می بخشد. نه فقط نور طبیعی روز در آتن با نور لندن، برلین یا نیویورک فرق دارد بلکه نور نمایشگاه مجسمه با نور مطرح در نمایش طراحی و نقاشی متفاوت است. موزه جدید می تواند محیطی محصور از نور طبیعی را که برای نمایش موضوعات مجسمه گونه داخل آن اهمیت دارد، تغییراتی را که در سراسر طول روز نمایان می شود، بیان کند.

 

مسیر سیرکولاسیون، یک تجربه فضایی غنی از خیابان شهری به درون دنیای تاریخی از دوران مختلف تحقیقات باستان شناسی را شرح می دهد.مسیر بازدیدکنندگان، یک حلقه سه بعدی شفاف از میان فرمهای موزه، حاصل گردشی معماری و تاریخی است که از تحقیقات باستان شناسی نمایان از شیشه کف در گالری ورودی، تا کتیبه پارتنون در یک گالری با نمایی بر فراز شهر و برگشت به پایین از میان دوران رم توسعه می یابد. حرکت و هم زمانی وجه مهمی از معماری است، خصوصا در این موزه. با بیش از 10000 بازدید کننده در روز، توالی حرکت  در موزه با حداکثر وضوح و روشنی طراحی شده است.

مصالح ساده و موقربرای آن انتخاب شدند: شیشه، بتن و سنگ مرمر از مصالح انتخابی بودند. شیشه  کاملا شفاف به آرامی نور را فیلتر می کند.بتن(هم پیش ساخته و هم ریخته شده در محل) ساختار ساختمان اصلی و زمینه اغلب کارهای هنری موزه را تشکیل می دهد.سنگ مرمر برای نشانه گذاری کف: سیاه برای سیرکولاسیون، بژ روشن برای گالری ها.»

در کنار تالار کنفرانس با جای نشستن 200 نفر، موزه دارای یک کافه با چشم انداز به کاوشهای باستان شناسی، یک انبار موزه، و یک رستوران موزه با یک تراس همگانی با دید مسلط به آکروپولیس است.

پیش از ساخت، باستان شناسان بقایای شهر آتن باستانی را در کاوش بیش از 43000 فوت مربع کشف کردند. این بقایا در موزه نگهداری می شوند و قسمت مهمی از تجربه دیداری بازدیدکنندگان هستند.

مرمرهای پارتنون، یک سری از هفده مجسمه مرمرین و کتیبه ای با 525 فوت درازاست و خدایان و قهرمانان کلاسیک آتن را شرح می دهد که دو قرن پیش از آکروپولیس برداشته شده بود و حالا در بریتیش میوزیم (British Museum) نمایش داده می شود. یونانیها امیدوارند با تاسیس این موزه بتوانند آنها را برگردانند. این مرمرها از سال 1811 در بریتیش میوزیم نگهداری می شوند.

پرونده:Constructing the new Acropolis Museum in Athens (2007).jpg
نمایی هوایی از ساختمان جدید موزه آکروپولیس.

پرونده:London 588.JPG
یونانی‌ها امیدوارند، ساختمان جدید موزه آکروپولیس کمک کند تا بتوانند مجسمه‌های کلاسیک معبد پارتنون را از موزه بریتانیا پس بگیرند.